wtorek, 31 maja 2011

Zaczarowana willa

Budynek przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu.

Niezwykły, właśnie tak można opisać ten dom. Nie znajduje się on na obrzeżach miasta ani na wsi. Ten oto cudownie symetryczny budyneczek znajduje się przy jednej z najruchliwszych ulic w Poznaniu- drodze Dębińskiej. Zwrócił moja uwagę przede wszystkim swoistym rozplanowaniem okien, drzwi i tych schodów prowadzących do zaakcentowanych wyraźnie, drzwi. Ta geometryczna harmonia przypomina motywy antyczne, a co za tym idzie budynek wygląda, jakby jego twórca czerpał z projektów klasycystycznych. A może właśnie z tego okresu pochodzi ten budyneczek?
Willa robi wrażenie, nie sposób jej nie zauważyć, chociaż w pospiechu szybko mijamy budynki, nie przyglądamy się im. A szkoda! Każdy bowiem ma swoja duszę i historię. Ten przypomina mi domy z powieści Jane Austin czy mało znanych Emancypantek Prusa (swoja drogą równie wciągają jak powieści autorki Perswazji czy Dumy i uprzedzenia). Balkonik, jak widać poniżej jest wyjątkowo zadbany, a kwiaty dodają uroku temu miejscu. Wydaje sie, ze bez nich balkon nie byłby już równie urokliwy.
Przyglądając się stronie frontowej odnosi się wrażenie jakiejś wyniosłości, odrobiny snobizmu w samym projekcie schodów. Dopiero drzwi i mały balkonik przynoszą rozluźnienie, pewną dozę romantyczności. Czy ludzie mieszkający w tym domu byli szczęśliwi? Kto go zaprojektował? Na czym się wzorował i dlaczego? Nie znam odpowiedzi na te pytania, pewni nigdy nie poznam, ale lubię patrzeć na te dokładne proporcje i schody, dumnie prowadzące do pięknie eksponowanych drzwi.
zdjęcie nieco krzywe, ciężko zrobić zdjęcie na tak ruchliwej ulicy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...