Zasady zdrowiaOdkąd mieszkam w Poznaniu, zdałam sobie sprawę, że przy tysiącach zajmujących nas rzeczy, najważniejsze jest zdrowie. W końcu to ono  decyduje o tym czy możemy normalnie funkcjonować. Praca, prywatne hobby, wycieczki, uroda, wszystko opiera się na tym, czy jesteśmy zdrowi.
Istnieje kilka zasad zdrowego trybu życia:

  1. Dieta . To co jemy przekłada się na to jak wyglądamy i jak się czujemy. Zbilansowana dieta zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Inna dieta będzie dla matki, inna dla młodej dziewczyny a jeszcze inna dla pracującego fizycznie człowieka. Najważniejsze, aby dostarczała odpowiednią ilość potrzebnych substancji. jak najwięcej witamin, mikro i makroelementów. Białka, niekoniecznie zwierzęcego. Ważne jest również aktualne zapotrzebowanie na dane składniki, zwłaszcza, gdy, jak my kobiety, dbamy o naszą urodę. Stad też większe zapotrzebowanie na produkty naturalne "wspomagające " nasz wygląd ( naturalne oleje, zioła, potrawy warzywne, owocowe).  Istotne są również odpowiednie suplementy diety, które uzupełniają niedobory.                                                                                                                                                                                                               
  2. Ćwiczenia fizyczne. Podobno wystarczy 30 minut dziennie aby utrzymać świetną formę. Nie chodzi tu o sport wyczynowy, na który Poznań daje ogromne możliwości. mam tutaj na myśli zwykłe ćwiczenia gimnastyczne, które pamiętamy często z zajęć w-f u. Poza tym jest wiele ciekawych propozycji, łatwych i niewymagających od nas dużo czau i wysiłku, które kształtują naszą kobiecą sylwetkę. A na tym nam przecież zależy!
  3. Woda.  Może więcej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Dziennie powinniśmy pić od 1,5 do 2 litrów. I nie chodzi tutaj o dni upalne czy momenty wysiłku fizycznego! Wtedy pijemy dużo więcej. Woda dodaje jędrności komórką i usuwa wszystko co szkodliwe z naszego organizmu. Pozwala na lepszą pracę naszego mózgu. Prowadzi cudowny proces termoregulacji naszego ciała.
  4. Słońce. Oprócz tego, że w naturalny sposób dostarcza nam witaminy D do organizmu. Daje również opaleniznę,dzięki której wyglądamy szczuplej, smuklej i zdrowiej. mam tu namyśli naturalne promienie słoneczne oraz ich umiar. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować szybsze starzenie się skóry. Dodatkowo istotną rolę słońce odgrywa jako źródło światła potrzebne nam do normalnego funkcjonowania. W okresie zimowym, kiedy go brak popadamy w przygnębienie, pracujemy wolniej i mamy mniej chęci do pracy a nawet zabawy.
  5.  Unikanie używek. Nie jestem pewna czy papierosy i alkohol można nazwać używką. Dla mnie to oczywista trucizna. Wyraźnie wpływają negatywnie na nasze zdrowie- hmm raczej je rujnują. Powinny być zupełnie wyeliminowane, jeżeli ktoś chce prowadzić zdrowy styl życia. Do tego można dodać również produkty zawierające kofeinę i teinę. Napoje typu Cola. Jest tego sporo, stanowią grupę codziennych uzależniaczy. Wpływają negatywnie na nasze zdrowie. czasem są potrzebne jako wzmacniacze leczenia.
  6. Świeże powietrze. Niezbędne do normalnego funkcjonowania. Nasz organizm potrzebuje tlenu. Dlatego od zwykłego spaceru poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń, możemy dojść do lepszego samopoczucia i przede wszystkim zdrowia. Dotlenienie organizmu wpływa na metabolizm, na wolniejsze starzenie się organizmu- a co ciekawe, przez dotlenienie lepiej myślimy!Ważne jest tutaj także wypoczywanie podróżując i zwiedzając!
  7. Odpoczynek. Chyba najwspanialszy z punktów. Wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Musi odpocząć nasz organizm ale i głowa. Po ciężkim dniu, można usiąść wygodnie w fotelu ale i wybrać się na spacer. Wszystko zależy od tego, jaką pracę wykonujemy. Podobnie jeżeli chodzi o nasz umysł. Po ciężkim dniu w biurze lepiej posadzić kwiatki, pogadać z koleżanką niż rozwiązywać krzyżówki. Ważne, żebyśmy czuli się dzięki temu zrelaksowani.Istotny jest tutaj sen, zdrowy i spokojny.
  8. Rozwój duchowy. To indywidualna sprawa każdego człowieka. Wiara pozwala nam na rzeczy, których nigdy się nie spodziewaliśmy. Daje wewnętrzny pokój i nadzieję na przyszłość. Dla mnie wiara w Boga i chrześcijańskie zasady są bardzo istotne i pomagają w życiu, często dosyć zagmatwanym i pomieszanym


Dodałabym jeszcze ekologię. Środowisko, w którym żyjemy, to czy sami dbamy o miejsce, w którym mieszkamy i chcemy żyć, ma istotny wpływ na nas i nasze rodziny. Takie proste rzeczy jak segregowanie śmieci, oszczędzanie energii warzywnej, wybieranie zdrowych produktów może wpłynąć na nasze życie i życie następnych pokoleń. 
Bez zdrowia nie damy rady, wtedy ani zabiegi pielęgnacyjne, ani moda nie jest w stanie zrekompensować tego, co mogłoby być w zdrowym ciele! Całkowitą rację miał Jan Kochanowski:

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśćca wysokie,
Władze szerokie
Dobre są, ale -
Gdy zdrowie w cale.
Gdy nie masz siły,
I świat niemiły,
Klinocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!


    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...