poniedziałek, 30 maja 2011

Tauryna

 Kiedy zapytałam znajomych co to dokładnie jest, powiedzieli, ze pewnie podobnie jak kofeina z kawy jest pochodzenia roślinnego. Troszkę mi wstyd, że miałam na ten temat tak małą wiedzę.  Odkryli ją Tiedemann i Gmelin już w 1827 roku w żółci bydlęcej i nazwali tauryną, bo taurus po łacinie znaczy byk.

Jest aminokwasem, jednak odmiennym od innych. Jej rodnik kwasowy nie pochodzi od organicznego kwasu karboksylowego, ale od siarkowego, nieorganicznego. Nie wchodzi w skład białek, a co najwyżej prostych mikropeptydów. Jeżeli ważysz 100 kg, to tauryna buduje 100 g masy twojego ciała, głównie mięśni, bo mięśnie gromadzą najwięcej tauryny. Żaden inny, wolny aminokwas nie osiąga aż tak wysokiego stężenia. Np. karnityna występuje w organizmie, w ilości ok. 30 g.Współczesna medycyna, z dużym powodzeniem, wykorzystuje taurynę w kardiologii, hepatologii, oftalmologii, diabetologii, neurologii i onkologii.
Tauryna zdobywa ogromną popularność we wspomaganiu, z uwagi na trzy kierunki działania - antykataboliczny, anaboliczny i psychostymulujący. 
Aby uzupełnić pulę tauryny, organizm musi dziennie pozyskać jej ok. 4 g. Połowę tego, przy dobrym wyżywieniu, uzupełniamy dietą. Jednak drugą połowę, organizm samodzielnie odtwarza. Produkuje ją z cysteiny i metioniny, aminokwasów, pozyskiwanych głównie z demontażu białek mięśniowych. Wcześniej, niż, jako anabolik, tauryna znana była i wykorzystywana, jako psychostymulator. Najczęściej, w połączeniu z kofeiną.
W mózgu tauryna oddziałuje na dwa ośrodki. Serotoninergiczny, w którym impulsy przekazywane są przez neurotransmiter - serotoninę i gabaergiczny, zależny od gamaaminomaślanu - GABA.
Wcześniej wskazywano, jako podstawowy mechanizm psychoaktywacji, hamujący wpływ tauryny na serotoninę, gdyż przekaźnik ten odpowiada za relaksację, więc jego hamowanie może przedłużać aktywność.
Stymulacja układu gabaergicznego tauryną bardzo przypomina działanie małych dawek leków przeciwlękowych lub... alkoholu etylowego. Następuje wydłużenie czasu czuwania, z jednoczesnym zniesieniem lęku. Tauryna ma tu jednak ogromną przewagę nad lekami i alkoholem. I leki przeciwlękowe, i alkohol, w większych dawkach sprowadzają najpierw euforię, potem upojenie i w końcu zamroczenie. Natomiast tauryna, nawet monstrualnie przedawkowana, zatrzymuje się ostatecznie na zniesieniu lęku i wydłużeniu czuwania. Z tego właśnie powodu, napoje kofeinowo - taurynowe szczególnie upodobali sobie kierowcy oraz sportowcy z dyscyplin ekstremalnych.
W sportach siłowych, jedna - dwie butelki, przed treningiem, znacząco zwiększają możliwości wysiłkowe, bo pobudzają psychoruchowo i ożywiają wiarę we własne siły.

Tauryna jest również w roślinach:

W soczewicy i grochu znajduje
się, odpowiednio, 40 i 30 mg tauryny, w gryce
zaś około 2 mg na 100 g nasion. W kiełkach
4–5-dniowych zawartość tauryny, w przeliczeniu
na suchą masę, jest w przybliżeniu dwukrotnie
wyższa.


listownica japońska (Laminaria
japonica) – 1,7 mg/100 g, a niektóre krasnorosty
używane do produkcji agaru (Gelidium
subcostatum) – 12,5 mg/100 g.Dostarczanie tauryny syntetycznej w napojach energetycznych rozregulowuje cały organizm. System nerwowy, hormonalny i psychiczny. Oczywiście jeżeli chodzi o przedawkowanie i uzależnienie- wyniszcza jak każdy inny narkotyk. Bo tauryna uzależnia, a raczej to co powoduje. Wyniszcza organizm, który bez "dopalacza" przestaje normalnie funkcjonować. Nie mam nic przeciwko, jeżeli taki napój wypije kierowca. Wolałabym, żeby po 5 godzinach jazdy wypił napój zawierający kofeinę i taurynę niż zasnął za kierownicą.

1 komentarz:

  1. cześć, myślę, że warto dodać, że tauryna bardzo dobrze wpływa na włosy polecam lekturę http://sklepzsuplementami.com.pl/tauryna-dzialanie-zastosowanie-wplyw-na-wlosy-wszystko-o-taurynie/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...