środa, 12 stycznia 2011

Sen

Najlepszym sposobem na odpoczynek jest sen. nie ma chyba bardziej relaksującej, doskonalszej formy regeneracji organizmu. Ruch, powietrze, zdrowa dieta owszem. Ale to cudowne wyłączenie się powoduje w naszym organizmie najdoskonalszą regenerację.
Człowiek przesypia średnio 20 lat swojego życia i nie ma takiej możliwości, żeby zupełnie zrezygnował ze snu. Maksymalnie może bez niego wytrzymać ok. 200 godzin, jednak już po 100 godzinach zaczynają się pojawiać zaburzenia pamięci, urojenia i halucynacje. Osoba taka nie potrafi się skupić i nie jest zdolna rozwiązać nawet prostego zadania wymagającego liczenia.

Zapotrzebowanie na sen jest różne w zależności od wieku. Noworodki potrafią przespać prawie całą dobę, kilkuletnie dzieci 12-16 godzin, dorośli ok. 7-8 godzin, a osoby starsze 5-6 godzin. Każdy oczywiście od czasu do czasu nie dosypia, kiedy kilka nocy z kolei musi poświęcić więcej czasu na naukę albo zostać w pracy kilka godzin dłużej. Sytuacja taka nie powinna jednak powtarzać się zbyt często, bo może doprowadzić do pojawienia się „zespołu niedoboru snu”. Człowiek staje się wtedy bardziej drażliwy i przygnębiony.


Regeneracja całego ciała.
Stwierdzono, że hormon wzrostu wydzielany jest głównie w nocy, a jego stosowanie, jako środka leczącego niski wzrost, przynosi lepsze efekty, gdy podawany jest w nocy. W sytuacjach, gdy potrzeba wzrostu jest zwiększona (w okresie ciąży, po ćwiczeniach fizycznych), obserwowane jest wydłużenie ilości snu.
Regeneracja mózgu. Sen regeneruje efekt metabolizmu zachodzącego w mózgu w ciągu dnia. Mózg oczyszcza się także z nagromadzonych w ciągu dnia, zbędnych informacji.  
Marzenia senne przyczyniać się mogą w ten sposób do zredukowania fantazji i natręctw.
Zdaniem etologów, potrzeba snu inicjuje popęd, a ten z kolei uruchamia zachowania przygotowujące do snu, takie jak zapewnienie odpowiednich warunków (właściwe podłoże, temperatura) oraz zapewnienie bezpieczeństwa (kryjówka). Sam sen stanowi spełnienie specyficznej potrzeby, czego potwierdzeniem może być regenerujący skutek, nawet krótkotrwałego, snu u osób zmuszonych do długotrwałego pozostawania w warunkach czujności (np. kierowcy).

Nie miejcie więc wyrzutów, gdy macie ochotę zdrzemnąć się na chwilkę. Czasami taka mała regeneracja pozwala szybko zregenerować nadwyrężone siły naszego organizmu. Warto jednak pamiętać, ze jeśli drzemka będzie zbyt późno możemy mieć problem z zaśnięciem. Dlatego też warto przesypiać całą noc regularnie.

Późne przesiadywanie w nocy, zwłaszcza nastolatków, jak pokazują badania, wpływa na ich poziom inteligencji. Skutkuje zaburzeniami w odbiorze rzeczywistości, wpływa na zaburzenia pamięci i trwałe, nieodwracalne uszkodzenia.

warto dbać o swój mózg, przecież ma starczyć na całe życie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...