środa, 16 listopada 2011

Aromaterapia

Czy czasami macie wrażenie, że niektóre zapachy ( aromaty) poprawiają Wam nastrój? Wpływają kojąco lub pobudzająco? można to sprawdzić rano, przy wyborze perfum. Ja sięgam w zimne dni po cięższe, głębsze zapachy, które otulają mnie ciepłem i dziwne wrażenie- dodatkowo rozgrzewają. Podobnie wszelkiego rodzaju zapachy, które znajdują się w kosmetykach! Można to łatwo sprawdzić w kosmetykach do kąpieli: żelach i piankach!


Relaksujące- lekko słodkawe nuty, lawenda, róża.
Pobudzajace- owocowe: grejfrut, pomarańcza, passiflora
Odświeżające: trawa cytrynowa, limonka, mentol, mięta!

Zapachy silnie oddziaływają na nasze zmysły i pobudzają różne ośrodki mózgu! Tak popularne swego czasu kominki na olejki znowu wracają do łask. Chociaż w większości przypadków przerzuciliśmy się na mniej trwałe wszelkiego rodzaju rozpylacze zapachów np. Brise. Jednak paląca się świeczka i parujący olejek mają jakiś wyjątkowy, niezastąpiony urok.

Zapachy i olejki wykorzystywane są w całej gamie kosmetycznej, kąpielach leczniczych, masażach, inhalacjach ( polecam zwłaszcza przy katarze, nawet dla samej poprawy nastroju). Dodatkowo często jesteśmy nieświadomie manipulowani zapachami. W wielu odzieżowych sklepach rozpyla się mieszanki zapachów ( np. z dodatkiem wanilii i lawendy), które poprawiają nastrój i wpływają na nasze lepsze samopoczucie w takim sklepie ( nic dziwnego, że tam zostawimy więcej pieniędzy, do dziś zastanawiam się czym psikają w O.K., bo tam tak ładnie pachnie w każdym sklepie!) Warto wykorzystać te możliwości olejków eterycznych ( wszelkiego rodzaju zapachów) i łączyć je tak, aby wspomóc zdrowy tryb życia ( zamiast kolejnej kawy czy red bulla pobudzający grejfrut)! 

Macie może jakieś zapachy, olejki czy perfum, który działa na Was pobudzająco bądź uspokajająco?

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...