piątek, 10 czerwca 2011

Mózg kobiety i mózg mężczyzny"Mózgi kobiet i mężczyzn są identyczne jedynie do ósmego tygodnia życia. A już po tym czasie zaczynają w nich zachodzić inne procesy. U chłopców nagle wydziela się dużo testosteronu, który niszczy część komórek odpowiedzialnych za komunikację, ale pobudza za to do rozwoju obszary zajmujące się seksem i agresją. Już w chwili narodzin chłopcy są wiec bardziej nastawieni na walkę i rywalizację. A dziewczynki z kolei mają większe zdolności komunikacyjne. Dlatego między innymi lepiej odczytują emocje, niuanse mimiki, znaczenie gestów, mowę ciała itd." Odkryła doktor Louann Brizendine ( wywiad dla TS nr 6- 251). Stwierdziła też, że w mniejszym stopniu na role życiowe ma wpływ wzorzec wychowania. Opowiadała historię matki, która starała się wychowywać córkę za pomocą zabawek, które nie wpłyną na rozwój stereotypu matki i gospodyni. Któregoś dnia kobieta weszła do pokoju córki i zauważyła jak ta trzyletnia wówczas dziewczynka, trzyma zawinięty w kocyk wóz strażacki i mówi: " Nie martw się, ciężaróweczko. Zobaczysz, wszystko będzie dobrze". Może w przyszłości dziecko będzie wykonywało zawód typowo męski. Ale płeć mózgu sprawia, ze ona przytula samochodzik, gdy jej rówieśnik wolałby rzucać nim czy rozebrać na części.

Mózg mężczyzny
To tylko część różnego rodzaju różnić. Doktor Brizendine jest autorką dwóch książek "Mózg Kobiety" i "Mózg Mężczyzn". Zbierała do nich dane przez blisko 20 lat. Nic dziwnego, ze przy współczesnych możliwościach badawczych obala wiele mitów. Najpopularniejszym był fakt, który uznawano przez dziesięciolecia, dotyczący wielkości mózgu. Mężczyźnie mają większy mózg, dlatego wysuwano argument, ze przez mniejszy mózg kobiety są mniej sprawne intelektualnie. Tymczasem nowoczesne badania wykazały, że liczba komórek mózgowych u kobiet i mężczyzn jest taka sama. " Tyle że te kobiece z jakiegoś powodu są gęściej spakowane. Co w żaden sposób nie ma wpływu na jakość czy szybkość myślenia"(Wywiad dla TS). Wynika z tego, że każde z nas, zarówno mężczyźni jak i kobiety posiadają te same możliwości intelektualne, jednak wykorzystujemy je w zupełnie inny sposób i funkcjonujemy, myślimy inaczej. Nie ma mózgu lepszego bądź gorszego. Są zwyczajnie inne.
Na koniec zabawne i śmieszne porównanie obu mózgów, które z naukowego punkto widzenia nie ma nic wspólnego z przedstawionymi niżej schematami. Dotyczy bardziej stereotypów nam przypisywanych i wad płci:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...