środa, 8 czerwca 2011

Róża- rozważania literackie

Chyba żaden z kwiatów nie został tak dokładnie opisany jak róża."Czymże jest nazwa? To, co zwiemy różą, Pod inną nazwą równie słodko by pachniało". (W. Szekspir  "Romeo i Julia"). Są to kwiaty, które odgrywają w kulturze i literaturze ogromną rolę. To właśnie symbolem kobiety staje się kwiat róży, ze względu na swoje piękno, zapach ale i kolce. Ciekawe, że to nie my same wybrałyśmy sobie ten symbol za ucieleśnienie kobiecej natury, ale właśnie mężczyźni.
"nie pytaj czym jest róża
ptak ją może opowie
zapach zabija myśli
twarz lekkim muśnięciem starta
kolorze pożądania
kolorze płaczących powiek
brzemienna kulista słodycz
czerwień do wnętrza rozdarta"
 (Zbigniew Herbert, O róży)
Może rzeczywiście ten kwiat oddaje troszkę naszą kobiecą naturę. "Jak Mały Książę Saint-Exuperyego z początku jesteśmy oszołomieni, że nasza róża, centrum naszego świata, nie jest jedyną. Jesteśmy zdruzgotani wiadomością, że jest wiele innych, na wielu innych krzewach, w wielu innych światach. Ale to, co czyni naszą różę wyjątkową, to fakt że wzbogaca nas ona swoim pięknem i że poświęcamy się, dbając o nią"- mówił Peter de Rosa w Mitologii Chrześcijaństwa. Kobieta kwiat, która staje się tym jedynym i niepowtarzalnym, dzięki miłości zakochanego w niej mężczyzny to jeden z istotniejszych motywów literatury. "Jedna róża to piękno. Dziesięć róż to coś drogiego. Sto róż to nuda. Tysiąc róż, kapujesz?"(Éric-Emmanuel Schmitt, Kiedy byłem dziełem sztuki). Może dlatego też istnieje w nas, kobietach takie ciągłe pragnienie bycia tą jedyną, wyjątkową! Jedną! I nie ma w tym niczego egoistycznego!
"Czerwona róża nie jest egoistką, pragnąc pozostać czerwoną różą. Byłaby straszną egoistką, gdyby chciała, by wszystkie kwiaty w ogrodzie były czerwone i były różami"- mówił Oscar Wilde i miał rację.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...