czwartek, 28 lipca 2011

Pielęgnacja stóp część I

Moja największa obsesja kosmetyczna to od dawien dawna stopy. Dlatego też  czas najwyższy poświęcić im na blogu troszkę czasu. Stopy w różnych kulturach mają różne znaczenie. W Chinach krępowano nogi dziewczynkom, nawet łamano, aby stopki były jak najmniejsze. W innym azjatyckim kraju Stopy uznawane są za nieczyste, dlatego dotkniecie ich oznaczało największe poniżenie samego siebie- największy obraz pokory. W Izraelu, przed spożyciem posiłku mysto stopy jako wyraz czystości sakralnej i higieny. W chrześcijaństwie często przywoływany jest obraz Chrystusa myjącego stopy na  znak pokory- prawdziwego uniżenia, który uczniowie powinni naśladować.W krajach muzułmańskich kobiety malują stopy henną, w dzień swoje ślubu. Każda kultura w jakiś wyjątkowy sposób traktuje stopy.

Wydaje mi się, ze mimo wszystko dość marginalnie traktujemy nasze stópki. A przecież zwłaszcza latem warto pokazać piękne i zadbane stopy.
Zacznę może od kilku zasad, którymi sama się kieruję, a które na bazie doświadczeń zdobyłam będąc posiadaczką dość twardych podeszew.

1. Codzienna pielęgnacja
2. Codzienne natłuszczanie i zmiękczanie
3. Staranny peedikiur
4. Kąpiele solne
5. Wygodne obówie
6. Usuwanie odcisków
7. Masaże i relaks

Codzienna pielęgnacja

O tym, ze stopy powinniśmy porządnie umyć po całym dnu, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Najlepiej używać do tego zwykłego dla nas środka do mycia i szorstkiej gąbki. nie wystarczy namydlić i opłukać. Codziennie też powinno się przetrzeć podeszwy stóp, zgrubienia (śródstopie, palce stopy a przede wszystkim pięty) pumeksem w kamieniu. Jest najlepszy i daje najlepsze rezultaty. Miękkie sztuczne pumeksy są dobre dla osób, które z natury mają miękkie stopy i nie potrzebują specjalnej pielęgnacji.

Po umyciu trzeba je bardzo starannie osuszyć i wetrzeć w nie odrobinę tłustego kremu lub balsamu. najlepiej używać zmiękczających kremów do stóp. Ważne, aby krem  miał gęstą konsystencję. najlepsze są te które posiadają roztwór mocznika. to on właśnie odpowiada za natychmiastowe zmiękczanie skóry.
Rano powinniśmy stosować dezodoranty do stóp, zapobiegną nadmiernej potliwości ale też zniwelują brzydki zapach. Ten najczęściej pojawia się gdy nosimy sztuczne materiały, np rajstopy, stopki nylonowe, rajtuz owe itp. Stopy nie mają przewiewu, który jest im niezbędny. Dlatego lepiej używać stopek bawełnianych.

Zwłaszcza, że najmodniejsze w tym sezonie balerinki, często obcierają, warto wiec ochronić stopy bawełną. Zapobiegnie to także pojawieniu się grzybicy i sprawi, że nasze buty będą nie tylko wyglądać ale i pachnieć o wiele lepiej.

5 komentarzy:

 1. To nie wiedziała, że stopki powinno się codziennie delikatnie przecierać pumeksem :D. Myślałam, że tylko podczas pedicure co ok. 2-3 tygodnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. też czekam na 2 część :D

  nie lubię pumeksów, postrzegam je jako siedlisko bakterii

  OdpowiedzUsuń
 3. Niaaa jakie ładne stopki :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Oh, moje stópki zdecydowanie proszą o jakieś zabiegi pielęgnacyjne. :<
  Czas się wziąć za nie!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...