piątek, 17 sierpnia 2012

Uwaga na produkty ligt!

Ostatnio znajoma zdziwiła się, czemu wybieram zwykłe wersje jogurtów i napojów a nie modne light. Przecież te nie mają cukru! Rzeczywiście, cukru nie mają tylko substancje słodzące, które dla naszego zdrowia często są bardziej szkodliwe niż sam cukier!

Najczęściej używane substancje to: mannitol, sorbitol, sukraloza, aspartan. Każdy z nich jest szkodliwy a może być nawet toksyczny! Jak powszechnie wiadomo najbardziej szkodliwy jest aspartan- bo jest rakotwórczy a występuje w większości spożywczych produktów! Wystarczy wziąć w sklepie jakikolwiek produkt i przeczytać skład. Oststnio byłam zszokowana powszechnością takich słodzików. Są w każdym produkcie light. To straszne!


Substancje szkodliwe:
Mannitol- w nadmiernej ilości może wywołać biegunkę, podobno także odkłada się w mózgu
Sorbitol - u niektórych osób może wystąpić jako alergen
Aspartam- może powodować wysypki, migreny, bóle stawów, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, zaburzenia wzroku, szybsze tycie, zaburzenia nastroju. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać aspartanu ponieważ może wywoływać opóźnienie rozwojowe. To jedna z najbardziej trojących substancji w przemyśle spożywczym. Dodatkowo lekarze udowodnili, że jest przyczyną guzów mózgu, raka, epilepsji, choroby Parkinsona i wielu innych.


Substancje nieszkodliwe: 
Fruktoza - cukier pochodzenia owocowego, inaczej cukier owocowy. Nie jest zupełnie nieszkodliwy, wciąż
 jest to cukier:)
Ksylitol- to nic innego jak cukier brązowy E967

8 komentarzy:

 1. Ksylitol to nie jest cukier brązowy, tylko brzozowy, należący do grupy polioli o właściwościach zupełnie odmiennych od cukru (np. dba o zęby zamiast je niszczyć).
  A z resztą się zgadzam. Przez jakieś pół roku starałam się zastępować cukier słodzikiem (do kawy, raz na jakiś czas jakieś ciasto na słodziku). Co chwilę byłam chora, potrzebowałam antybiotyków (które biorę tylko w ostateczności) i nie mogłam się pozbierać. Wszystko minęło po odstawieniu słodzików. Paskudztwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzozowy? A w wykazie, który znalazłam jest podany jako brązowy!

   Usuń
  2. To jakiś błąd musiał tam być. Poszukaj w google informacji o ksylitolu to Ci się na pewno wszystko rozjaśni. Może nawet zrobisz o nim oddzielną notkę? Ksylitol jest bardzo wartościowym produktem :)

   Usuń
  3. dzięki, z pewnością zrobię taką notkę:)

   Usuń
 2. wow;) cenne informacje;) szczerze mowiac malo kiedy spoglądam na etykietke i interesuję sie co jest zawarte w produkcie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację te produkty są light tylko z napisu!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...