piątek, 16 stycznia 2015

Kosmetyka z Biblii, czyli kilka słów o olejowaniu

Oleje i oliwki pochodzące z roślin to najczęściej używane źródła dobroczynnych substancji służących zarówno wewnętrznej i zewnętrznej części naszego organizmu. Cenne aminokwasy i tłuszcze są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu, podnoszą odporność a dodatkowo mają działania przyspieszanie gojenia ran, regeneracji, działają antyseptycznie i odmładzają.

Przyjrzyjcie się kosmetykom do włosów, olejkom, odzywkom, szamponom. Najbardziej popularne są te zawierające cenne olejki: arganowy, migdałowy, oliwa z oliwek itp. Jest ich naprawdę dużo ale czasami są widoczne dopiero w składzie. Mały procent najcenniejszych składników, które od wieków używane były jako najskuteczniejszy kosmetyk od tysięcy lat. 

Olejek oliwny ( zresztą nie tylko) pojawia się w Biblii wielokrotnie. Ja chciałabym skupić się na Księdze Estery, gdzie pojawia się zwrot, że dziewczęta, przygotowywane do pokazania królowi były przez dłuższy czas namaszczane olejkami! Olejkami kosmetycznymi, które sprawiały, ze wyglądały pięknie a ich włosy i skóra stawały się miękkie. We wszystkich krajach Arabskich kosmetyki z olejami stanowią podstawę pielęgnacji. 
U nas moda na olejowanie rozpoczęła się od olejowania włosów. Nałożenie dobrych dla włosów olejów i oliwek ( mieszanka zależy od potrzeb włosów) jak maski i trzymanie w ciepłym ręczniku, bądź przez całą noc. Następnie zmycie tego szamponem.  takie postępowanie znacznie poprawia kondycję włosów. Częstotliwość zależy od potrzeb, czasu i upodobań.
Oleje do ciała to moim zdaniem najdoskonalszy sposób dbania o jędrność skóry. Zauważcie, ze sera do twarzy, kosmetyki do przesuszonej skóry, nawet do atopowej mają oleistą postać. Powrót w kosmetyce do tradycyjnej metody pielęgnacji wskazuje jak cenne składniki roślinne, dostępne tanio i łatwo mogą zmienić wygląd skóry, włosów bez wielkiego inwestowania. ja nareszcie mam długie włosy! Najdłuższe w moim życiu. Trochę je zaniedbałam, ale długość wciąż mnie zachwyca. Może nie dorównują tym, które ma moje siostra, ale ja w swoich genach nie dostałam tego "włosowego", musiałam sobie wypracować ich długość:)Moimi ulubionym olejem jest oliwa z oliwek. Zwróćcie uwagę na teksty z Pieśni nad Pieśniami, gdzie kochankowie wspominają o swoim wyglądzie- olejku spływającym po ciele itp. Nie będę tutaj zachaczała o erotykę, raczej o częstotliwość i wszechstronność użycia oliwy. Jest moim ulubionym środkiem do olejowania włosów, tworzenia maseczek, baz olejowych a nawet służy w przypadku małych podrażnień. Moim zdaniem jest genialna.

Używam oleju kokosowego, z czarnuszki, z lnu, rycynowego, olejku sezamowego, oleju ryżowego, winogronowego. te do tej pory były dla mnie dostępne. Szukam nowych. Powyższe mam już sprawdzone i wiem, ze mi służą. Rycynowy denerwuje mnie tylko tym, że się potwornie klei.


Czy używacie olejów w codziennym dbaniu o siebie? Nie tylko w kuchni? Jaki jest Was ulubiony?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...