piątek, 30 stycznia 2015

Liczi najwspanialszy owoc


 Liczi to bogate w minerały ( sód, potas, wapń, fosfor, magnez żelazo), witaminy z grupy B, witaminę C i zdrowe cukry owoce egzotyczne, które moim zdaniem są najsmaczniejszym owocem świata (mama nadzieję, ze jeszcze odkryję smaczniejsze). Bogactwo przeciwutleniaczy wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu i hamuje starzenie się. Dzięki witaminie C, przeciwutleniaczom, małej ilości kalorii i dużej zawartości błonnika ceni się je w chińskiej medycynie ludowej.

 Bardzo lubię owoce, ale od momentu, gdy w moim rodzinnym domu pojawiły się liczi, zawładnęły moimi kubkami smakowymi:)

Jak jeść liczi?
Należy obrać delikatnie, z cienkiej skórki małe owoce. Nie potrzeba do tego żadnego noża! Skórka bardzo łatwo odchodzi. owoce są soczyste a miąż wyjątkowo słodki. Na zdjęciu poniżej prezentuję obrane liczi. Po obraniu są od razu gotowe do spożycia! Świetnie nadają się do deserów!


 Moi najbliżsi wiedzą, ze gdy nadchodzi sezon zimowy ja oczekuje na mój ukochany owoc- Liczi. te mały, mięsiste i słodkie owoce pochodzą z Chin. Co prawda można je uprawiać w innych częściach świata, ale rodowód tych smakołyków wywodzi się z krainy Wielkiego Muru. Są po prostu cudowne. Bardzo niepozorne, skrywają pod cienką skórką coś przypominającego w smaku winogrono z gruszką? Każdy opisuje to inaczej na podstawie kojarzących mu się smaków. Można kupić liczi w puszce, ale przyznajmy szczerze, nie ma porównania!
Po zjedzeniu zostaje całkiem spora pestka. raz czy dwa próbowałam zasadzić. jedno wypuściło nawet kiełek- ale szybko padło. Sorry, taki mamy klimat:(  Lubicie liczi?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...